Pozor na mäso počas leta, hrozí vám žltačka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Odborníci varujú ľudí, aby si v lete dávali pozor na mäso a mäsové výrobky. V Česku už od začiatku roka zaznamenali 150 otráv, ktoré spôsobilo práve mäso. Pacienti sa nakazili nebezpečnou žltačkou typu E. Niekoľko prípadov už epidemiológovia zachytili aj u nás. Ďalším rizikom sú rôzne bakteriálne otravy.
Jaternice, tlačenky, klobásy či surové mäso. Ich nesprávnym uskladnením, či spracovaním sa môžete v lete nakaziť aj žltačkou typu E. "V roku 2015 zatiaľ evidujeme 9 takýchto prípadov," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Ide o ochorenie podobné žltačke typu A, ktoré postihuje predovšetkým pečeň a obličky. Šesť až sedem tisíc Slovákov ročne v letných mesiacoch vyhľadajú lekára pre iné zdravotné problémy - pre kampilobakteriózy.
"Príznaky sú teploty, zvracanie, hnačky. Pri komplikáciách môže dôjsť k zápalom mozgových blán alebo žlčníka," upresnila Skalická.
Správne uskladnenie
Nakaziť sa môžete priamym kontaktom so zvieratami a surovým mäsom. Pozor aj na nepasterizované mlieko alebo syry z neho. Medzi ďalšie časté nákazy patria aj salmonelózy, listéria, či mnohé ďalšie. Tieto nákazy súvisia s nedostatočnou tepelnou úpravou stravy, s jej manipuláciou či uskladnením.
Kým na jar či na jeseň si pokojne môžete dať nákup do auta a odbehnúť si na hodinku na kávu. V lete sa radšej nikde nezdržiavajte. "
Nepoznáme žiadne sterilné potraviny. v každej potravine sa nachádzajú baktérie. Ale nachádzajú sa v takých množstvách, ktoré sú pre život človeka neškodné," vysvetľuje Peter Šimko z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Milión baktérií
Prehriatie potraviny v aute v nej však môže spustiť nebezpečný jav. "Pokiaľ baktérii poskytneme podmienky na množenie, tak sa ihneď rozmnoží," upozornil Šimko.
Za päť dní môže byť z jednej baktérie milión a aj viac. Takéto množstvo baktérii v potravine už môže spôsobiť vážne komplikácie, kým jedna, bola v podstate neškodná. Jediná ochrana pred ich množením je udržať teplotu potravín, ktorú odporúča výrobca. Žiadny obal totiž nezabezpečí udržanie správnej teploty.