Veľký čínsky múr sa stráca. Počasie, turisti a domorodci mu neprospievajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
PEKING / Približne 30 percent Veľkého čínskeho múru zmizlo pre zlé poveternostné podmienky a správanie ľudí, ktorí z neho napríklad rozkrádajú tehly na výstavbu svojich domov. Tieto faktory narušili pamiatku, ktorá je zaradená do zoznamu UNESCO.
Múr sa ťahá od mesta Šan-chaj-kuan na východe po mesto Ťia-jü-kuan, ktoré je v náveternej strane púšte Gobi na západe.
Neviditeľný z vesmíru
Jeho dĺžka je momentálne odhadovaná od 9 000 do 21 000 kilometrov. Záleží na tom, či sú do merania zahrnuté chýbajúce časti alebo nie. Ani pri svojej dĺžke však nie je, ako sa kedysi tvrdilo, viditeľný z vesmíru, píše britský The Guardian.
Konštrukciu začali budovať v 3. storočí pred naším letopočtom. Do súčasnej podoby bol vybudovaný za dynastie Ming v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi.
V priebehu storočí sa 1 962 kilometrov rozplynulo, napísal Beijing Times. Niektoré časti stavby zvetrali pôsobením rastlín v stenách múru. Tie urýchlili rozpad, píše správa, ktorá sa odvoláva na prieskum organizácie Great Wall Of China Society.
"Aj napriek tomu, že niektoré z častí múru sú postavené z tehál a kameňov, nemôžu vydržať večne. Najmä pre vietor a dážď," uviedol viceprezident organizácie Dong Yaohua.
Veľký čínsky múr navštívia ročne státisíce turistov:
SITA
Stavba domov
Aj turizmus a aktivity miestnych obyvateľov ničia najdlhšiu ľudskú stavbu na svete. Chudobní dedinčania v kraji Luling, v severnej časti provincie Hebei, kradli tehly z múru na výstavbu svojich domov. Dosky s vyrytými čínskymi znakmi predávali za 30 juanov (4,30 eura).
Podľa čínskych zákonov, ľudia, ktorí berú tehly z Veľkého čínskeho múru, môžu dostať pokutu až do výšky 5 000 juanov (723 eur).
"Nie je žiadna konkrétna organizácia, ktorá by presadzovala pravidlá," povedal Jia Hailin, ktorý má na starosti ochranu kultúrnej pamiatky v meste Hebei. "Škody by sa mali nahlásiť vyšším úradom. Je to však problém v prípade, keď sa to stane na hranici dvoch provincií," dodal Hailin.
V minulosti sa na múre konala dokonca aj módna prehliadka:
SITA