Každý tretí človek na svete nemá prístup k toalete
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NEW YORK / Každý tretí obyvateľ planéty nemá k dispozícií plnohodnotnú toaletu, čo podporuje šírenie chorôb a zvyšuje detskú úmrtnosť. Uviedli to v spoločnej správe Detský fond OSN (UNICEF) a Svetová zdravotnícka organizácia.
Podľa svetových organizácii nemá dostatočné sanitárne zariadenia k dispozícií 2,4 miliardy ľudí. Z toho 946 miliónov obyvateľov Zeme vykonáva svoju telesnú potrebu vo voľnej prírode. Práve vo vidieckych oblastiach sa situácia zlepšuje pomaly.
"Kým bude mať každý prístup k adekvátnym hygienickým zariadeniam, bude kvalita dodávok vody ohrozená a príliš veľa ľudí bude naďalej umierať na choroby súvisiace s vodou," povedala riaditeľka verejného zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie Maria Neira.
Šesťdesiatosem percent
OSN pôvodne vo svojich cieľoch z roku 2000 požadovala výrazné zvýšenie počtu ľudí s prístupom k sanitárnym zariadeniam do roku 2015. Od roku 1990 sa situácia zlepšila pre zhruba 2,1 miliardy ľudí, ale cieľ bol 2,8 miliardy, píše Time.
V súčasnosti má solídne toalety 68 percent svetovej populácie, konštatuje správa.
Žijeme v dobe neúmernej snahy o sterilitu, ktorá škodí i deťom. Oslabuje ich prirodzenú imunitu a môže spôsobiť rôzne alergie. Pri čistení toaliet používame chemikálie, ktoré podľa reklamy zničia takmer sto percent baktérií. Pozrite si priloženú reportáž: