Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Staré videá, upravené fotografie. Najčastejšie klamstvá o migrantoch
Zdielať na

Staré videá, upravené fotografie. Najčastejšie klamstvá o migrantoch

BRATISLAVA / Utečenci znásilňujú ženy, rabujú v obchodoch, ničia autá. Takéto správy zaplavujú internet. Ale, ako sa už veľakrát potvrdilo, netreba veriť všetkému, čo čítate.

Až 70 percent správ na internete môže byť hoax. Platí to aj v prípade utečencov.

Aj záber zo seriálu...

Napríklad po internete koluje video, na ktorom je vidieť, ako ľudia pripomínajúci utečencov demolujú autá. Nad videom je text: Takto protestujú imigranti v Taliansku.

Keď sa pozrieme bližšie, miestami by sme tam videli mikrofóny a štáb. V skutočnosti sa nakrúcal televízny seriál.

"Nie je dôležité ani tak v zásade zmeniť názor na nejakú vec, ako rozšíriť viacero neprávd, aby ľudia nevedeli čomu majú veriť. A toto vidíme práve aj v tých hoaxoch aj v súvislosti s ukrajinskou krízou, alebo utečencami," informuje analytik CEPI Jaroslav Naď.

Upravené fotografie

Ďalším hoaxom môžeme nazvať dva obrázky. Obrázok na ľavej strane láka Afričanov, aby sa presťahovali do Fínska, pretože tam môžu beztrestne znásilňovať ženy.

V skutočnosti ale ide o dobrú prácu vo photoshope, lebo na pravom obrázku je výzva pre znásilnené ženy, aby vyhľadali lekára.

haterfree culture

Na ďalšej fotografii je vidieť armádu utečencov, ktorí prišli do talianskeho prístavu.

V skutočnosti je fotografia z roku 1991 z Albánska. Podľa bezpečnostného analytika tieto hoaxy majú niečo spoločné. Prichádzajú z rovnakých serverov, z rovnakých facebookových účtov.

haterfree culture

Východné nastavenie

"Má to vytvárať pnutie v spoločnosti a akýsi príklon k východnému nastaveniu, to znamená k ruskej mentalite, ktorá by mala byť bojom proti homosexuálom, alebo utečencom. Je to jednoducho komunikovateľné a v súvislosti s využitím viacerých, niekedy až veľmi sofistikovaných metód klamstiev to môže mať istý dopad na spoločnosť," dodáva Naď.

Podľa analytika, čím viac sú ľudia zahlcovaní nepravdami, tým viac sa odpúta ich pozornosť od reálnej hrozby.

Pozrite analýyu Novín o 17-tej:

Súvisiace články