Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Blesk si obete vyberá. Či prežijete, ovplyvňuje veľa faktorov
Zdielať na

Blesk si obete vyberá. Či prežijete, ovplyvňuje veľa faktorov

BRATISLAVA / Blesk si vyberá ľudí stojacich na otvorených plochách či pod osamelým stromov. To, či niekto zásah prežije, ovplyvňuje veľa faktorov. Zachrániť nás môže napríklad aj mokré telo. Stále platí, že najbezpečnejším miestom je v čase búrky uzavretá budova, ale aj auto.

V blesku je elektrické napätie okolo 100 tisíc voltov, intenzita niekoľko desiatok tisíc ampérov a teplota okolo 30 tisíc stupňov. Preto je skôr zázrak, ak niekto zásah bleskom prežije.

Minulý rok v okrese Topoľčany mali obrovské šťastie Anna a Jaroslav, ktorí zásah bleskom prežili. "Sme živí a zdraví. Mali sme šťastie," priznáva Anna. "Pamätám si len, ako som sa pomaly zviezol k zemi," spomína Jaroslav na zásah bleskom, ktorý ich trafil počas pohrebného obradu.

"Všetci máme iba popáleniny na pravej strane," hovorí Anna.

50 na 50

Niektorých blesk usmrtí, iní prežijú. Ako aj v prípade pútnikov v Kluknave počas posledného víkendu, kde zásah neprežila jedna žena. Desať ľudí blesk zranil.

"Je asi 50 percentná pravdepodobnosť, že niekto prežije," hovorí Jozef Minár zo strediska odbornej prípravy záchranného zdravotnej služby.

Blesk je bezpečnejší

Napríklad napätie a intenzita elektrického prúdu na trakčnom vedení na železnici je iba zlomkom v porovnaní s bleskom.

Napriek tomu, zásah elektrickým výbojom v tomto prípade je ďaleko nebezpečnejší, ako v prípade výboja bleskom. Podobne je to aj na stožiaroch vysokého napätia.

"Pri blesku teplo pôsobí len tisícinu sekundy. Na trakčnom vedení to pôsobí ďaleko dlhšie," vysvetľuje Minár.

Mnohé faktory

Či zásah bleskom človek prežije určujú aj ďalšie okolnosti.   

"Záleží od toho, či ten blesk zasiahne priamo jadro, alebo ide len po povrchu tela," hovorí Minár.

V prvom prípade sú šance na prežitie minimálne. V druhom oveľa väčšie. Pokiaľ prší a človek je mokrý, blesk môže sklznúť po pokožke do zeme a minie tak vnútorné orgány.

"Pri dobrej je tam resuscitácii šanca," potvrdzuje Minár.

Rovnako väčšie šance majú ľudia stojaci pod stromom alebo aj v dave. "Blesk udrie v dave na jedno miesto, ale môže sa preniesť energia po mokrej zemi aj na ďalšie osoby," vysvetľuje Minár.

Najväčšie šance sú ale v úkryte v budove alebo v aute.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články