Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Vedci objavili na Galapágoch nový druh obrej korytnačky
Zdielať na

Vedci objavili na Galapágoch nový druh obrej korytnačky

QUITO / Americkí vedci objavili na Galapágoch nový druh obrej korytnačky. Jej existenciu predpokladali už dlhšiu dobu na základe toho, že pancier týchto korytnačiek nemá taký kupolovitý tvar ako pancier ostatných druhov. Podľa agentúry AP objav potvrdili pomocou genetických testov.

Ide tak už o 15. druh obrej korytnačky na tomto tichomorskom súostroví, ktoré patrí Ekvádoru. Štyri druhy už vymreli.

Podľa biologičky z americkej univerzity Yale Giselly Caccione nový druh objavili na ostrove Santa Cruz. Patrí k nemu len 250 kusov. Na ostrove sa vyskytuje ešte druh Chelonoidis porteri, ktorého zastupuje 2 000 jedincov.

Nový druh dostal odborný názov Chelonoidis donfaustoi a na počesť služobne najstaršieho správcu parku Fausta Llereny Sáncheza.

Izolovaná prírodná rezervácia

Galapágske súostrovie je izolovanou prírodnou rezerváciou v Tichom oceáne vzdialenou asi tisíc kilometrov od ekvádorských brehov. Tvorí ich 18 sopečných ostrovov, na ktorých žijú endemické druhy, čiže zvláštne druhy zvierat, ktoré sa vyskytujú len tam.

Okrem mohutných suchozemských korytnačiek medzi ne patria aj prehistoricky vyzerajúce jaštery.

Koncepcia prirodzeného vzniku

V roku 1835 na ostrovoch strávil šesť týždňov pozorovaním živočíchov britský prírodovedec Charles Darwin. Zrejme práve na základe výsledkov týchto pozorovaní usporiadal svoju základnú koncepciu prirodzeného vzniku a vývoja druhov prostredníctvom evolúcie, ktorej hlavnou hybnou silou je prirodzený výber.

Pozrite si priložené video:

Zdielať na

Súvisiace články