Malajzijská letecká spoločnosť Rayani Air zaviedla islamské lety
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
KUALA LUMPUR / Malajzijská letecká spoločnosť Rayani Air zahájila na domácich linkách z Kuala Lumpur lety, pri ktorých sa dôsledne dodržiavajú zásady islamu. Reagovala na sťažnosti malajzijských moslimov, podľa ktorých dve veľké letecké katastrofy, ktoré minulý rok postihli spoločnosť Malaysia Airlines, boli dôsledkom Allahovho hnevu.
Pred štartom domácich letov Rayani Air sa teraz posádka a cestujúci modlia a vznášajú prosby k prorokovi Mohamedovi. V lietadlách sa nepodáva alkohol ani jedla z bravčového mäsa. Letušky sú oblečené podľa moslimskej tradície.
Boží hnev
Rayani Air podľa agentúry AP zaviedla islamské lety v reakcii na množstvo sťažností konzervatívnych moslimov. Podľa nich stratu Boeingu 777 s 239 ľuďmi na palube v marci minulého roka spôsobil boží hnev.
Z tohto dôvodu sa podľa nich o niekoľko mesiacov neskôr nad Ukrajinou zrútil ďalší Boeing spoločnosti Malaysia Airlines. Zahynulo vtedy 298 ľudí.
Vedenie Rayani Air dospelo k záveru, že božiemu hnevu sa dá predísť jedine zachovaním prísnych zásah islamu počas letu.
SITA
Islamské zásady
Prvý let bol podľa nových pravidiel vypravený v nedeľu. Agentúra AP píše, že ide o ďalší dôkaz uplatňovania islamských zásad v Malajzii, kde sa k islamu hlási asi 60 percent z 30 miliónov obyvateľov.
"Reagujeme na výzvy Malajzijcov, ktorí si priali islamskú leteckú spoločnosť. Netvrdíme, že sme vierou sa riadiaca spoločnosť alebo že lietame do posvätných destinácií. Chceme len cestujúcim poskytnúť určitú možnosť, ale sme otvorení všetkým veriacim a všetkým rasám," povedal riaditeľ leteckej spoločnosti Jaafar Zamhari.
Spoločnosť zatiaľ lieta z hlavného mesta do troch destinácií a ich zakladateľmi sú hinduisti. Cestujúci od seba nie sú oddeľovaní podľa pohlavia a nemusia byť oblečení len v islamskom odeve. "Ľudia sú vítaní, aj keď budú v kraťasoch. Máme zmysel pre to, že sme každý iný," povedal Zamhari.