Lietadlo na solárny pohon skončilo cestu. Preletelo 40 000 kilometrov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ABÚ ZABÍ / Švajčiarske lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 pristálo v Abú Zabí. Úspešne tak dokončilo poslednú etapu cesty okolo sveta, ktorú práve v Abú Zabí začalo vlani v marci.
Cieľom projektu je propagácia solárnej energie, ktorá je jediným zdrojom pohonu lietadla. Na povrchu má lietadlo 17 248 fotovoltaických článkov, ktoré s pomocou lítiových batérií dodávajú energiu štyrom motorom. Rozpätie krídel je 72 metrov, čo je viac, než má Boeing 747. Solárny stroj váži len 2,3 tony, teda asi ako väčší osobný automobil.
Preletelo 40 000 kilometrov
Lietadlo na svoj let okolo sveta dlhý približne 40 000 kilometrov odštartovalo 9. marca 2015 a vo vzduchu strávilo takmer 500 hodín. Nepriaznivé počasie však spôsobilo, že lietadlo musel v niektorých krajinách zostať dlhšiu dobu na zemi.
Po celú dobu svojej misie Solar Impulse 2 letel v nadmorskej výške až 9 000 metrov a jeho priemerná rýchlosť sa pohybovala medzi 45 až 90 kilometrami za hodinu.
Pilotom poslednej etapy, ktorá sa začala v nedeľu v egyptskej Káhire a trvala 48 hodín a 37 minút, bol Bertrand Piccard. "Nemôžem uveriť tomu, že som pristál. Trinásť rokov po tom, ako som sníval o obletení Zeme bez paliva," uviedol 58-ročný Švajčiar prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.
Historický deň
Lietadlo malo na ceste 16 medzipristátí, vrátane Ománu, Indie, Barmy, Číny, Japonska, Spojených štátov, Španielska a Egypta, napísala agentúra Reuters.
Hlboký obdiv nad výkonom oboch pilotov vyjadril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. V čase, keď Piccard mieril po Perzský záliv, odkázal: "Je to historický deň nielen pre vás, ale pre celé ľudstvo".
Pozrite si video: