V okolí zamoreného Černobyľu vzniká biosférická rezervácia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
KYJEV / V zakázanej zóne okolo černobyľskej jadrovej elektrárne zamorenej rádioaktivitou vzniká biosférická rezervácia. Dekrét o jej zriadení, ktorý v apríli podpísal prezident Petro Porošenko, teraz vstupuje do platnosti. Rezervácia bude mať rozlohu 227 000 hektárov a celá sa bude nachádzať v oblasti povinného vysídlenia.
Zriadenie chránenej oblasti umožnil zákon z tohtoročného apríla, ktorý otvoril možnosť systematického výskumu oblastí zamorených explózií z roku 1986.
Cieľom je podľa ukrajinských zákonodarcov stabilizácia prírodných pomerov v oblasti, rehabilitácia postihnutých miest a koordinácia medzinárodného výskumu. Ten sa má týkať skúmania vplyvu ionizujúceho žiarenia na ekosystémy a na živé organizmy.
Tridsaťkilometrová ochranná zóna
Rezervácia bude zriadená v dvoch okresoch pri hraniciach s Bieloruskom. Spolu s dekrétom o jej vytvorení vstúpila do platnosti aj právna úprava, ktorá stanoví pravidlá využívania pôdy, stavby sídel a ochrany prostredia.
Po explózií jadrového bloku černobyľskej elektrárne bola v jej okolí vytvorená tridsaťkilometrová ochranná zóna a zdemolovaný reaktor bol zakonzervovaný betónovým krytom, ktorý sa teraz obnovuje. V zóne v súčasnosti podľa ukrajinských médií napriek zákazu žije odhadom 180 ľudí. Zhruba 80 priamo v Černobyle a stovka v štyroch okolitých obciach.