Záchrana v chudobnom Malawi. Pomáha obyčajná sušička
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MALAWI / Keď sa spoja mozgy svetových vedeckých kapacít, vznikne riešenie, ktoré dokáže pomôcť najchudobnejším krajinám sveta. A často ide o úplne jednoduché zariadenie ako napríklad solárna sušička.
Malawi je jedna z najchudobnejších krajín sveta. Len vo februári zástupcovia Svetového potravinového programu upozornili, že krajina čelí potravinovej katastrofe aj pre najhoršie sucho, ktoré Malawi postihlo za ostatných 100 rokov. S výživou by mohli pomôcť aj sušené ryby, ktoré sú miestnou špecialitou a pre mnohých zdrojom zárobku. Mozgy kanadských a austrálskych vedcov sa preto spojili a pomohli zradukovať až 40 percent straty, ktoré pri spracovaní doteraz obchodníci mali. Stačili na to solárne sušiace stany.
"Doteraz sa ryby sušili v priemere jeden a pol až dva dni. Sušičky interval skrátili na 12 hodín. To zabraňuje stratám," vysvetľuje odborník na rybolov Mangani Katundu.
Igelit a rám
Rybári a obchodníci prichádzali o zdroj obživy pre predátory a prach. Doterajšie metódy sušenia na slnku, vyprážanie a údenie nahradili sušičky.
"Pri tradičnom sušení som mal vysoké straty. Ryby mi žrali kačky, psy, mačky a napádali ich muchy. Problémom bola aj hygiena," opisuje Meke Maulana, obchodník.
Stan podobný skleníku je postavený z igelitu a dreveného rámu. Ryby v ňom schnú rýchlo, nepadá na ne špina a prach, čím dosahujú vyššiu kvalitu. Toto odvetvie poskytuje prácu 50 tisíckam ľudí. Jednoduché sušičky už využívajú aj v Zambii, pričom ich výstavbu plánujú aj v ďalších afrických krajinách.