Roztrúsená skleróza môže prísť aj v tridsiatke
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Thinkstock
BRATISLAVA / Skleróza multiplex, ten názov budí rešpekt. Ide o jednu z najviac obávaných diagnóz, no našťastie, dnes sa už dá zvládnuť.
Laická predstava o tomto ochorení je jednoduchá - pomaly prestanete ovládať svoje svaly, máte problémy s videním, máte problémy s citlivosťou, dostavujú sa bolesti a život sa stráca neznesiteľným. Našťastie, nie všetko z toho sa vyskytuje u každého pacienta a moderná medicína pozná už veľa postupov a možností, ako prejavy choroby neutralizovať, hoci vyliečiť sa stále nedá.
O čom je skleróza?
Skleróza multiplex, ako znie odborný názov ochorenia, je ochorenie spadajúce pod chronické syndrómy centrálnej nervovej sústavy. Presná vyvolávajúca príčina doteraz nie je známa, ale uvažuje sa o tom, že významnými faktormi sú auto imunitné procesy, genetická predispozícia, dedičnosť, prípadne vírusy. U zvierat už napríklad vírusy boli potvrdená ako príčina veľmi podobných ochorení.
Zaujímavosťou je, že roztrúsenú sklerózu nepoznajú v niektorých geografických oblastiach, napríklad v Japonsku alebo v Grécku. Zdá sa, že ako by platilo pravidlo, že čím bližšie k rovníku bývate a žijete, tým je menšia pravdepodobnosť na základe štatistík, že sa toto ochorenie u vás objaví.
Na rozdiel od bežných predstáv, choroba môže postihnúť naozaj každého z hľadiska vekovej štruktúry, nejde len o problém starších ľudí. Prvé príznaky sa môžu objaviť aj u 30 ročných ľudí a to tak u tých, čo majú napríklad pokojné zamestnanie a pokojný životný štýl, ako aj u aktívnych športovcov. Aj preto sú príčiny vzniku ochorenia stále neznáme.
Príznaky a symptómy
Spúšťačom choroby sú zápalové procesy v nervoch, kedy dochádza k aktivovaniu imunitného systému a ten prostredníctvom T-lymfocytov napáda myelínové pošvy nervových vlákien. Ide konkrétne o nervové vlákna mozgu a miechy, u ktorých dochádza k rozpadu myelínového obalu, čo negatívne vplýva na prenos nervového vzruchu. Na úvod je prenos nekvalitný, postupom času dokonca až nemožný.
Ochorenia vypukne obvykle bez viditeľných príznakov a vážnejšie sa začne prejavovať zvyčajne až po 5 až 10 rokov. Najčastejšie sa ako prvé objavia poruchy videnia, čo môže veľa ľudí podceniť. Neskôr dochádza aj k bolestiam uší, zahmlenému videniu, poruchám jemnej motoriky, problémom s necitlivosťou a pocit mravčenia v končatinách.
Ak sú tieto príznaky ignorované, dostavia sa aj horšie a vážnejšie symptómy. Ide napríklad o postupné ochrnutie časti tváre, trasenie rúk, problémy s koordináciou pohybov a udržaním rovnováhy a problémy s rečou a artikuláciou. Významným prejavom sú aj bolesti, najmä pred spánkom a rýchla únava.
Aká existuje liečba
Samozrejme, základom každej liečby je najprv presná diagnostika, ktorú musí vykonať neurológ. Čím skôr sa ochorenie diagnostikuje, tým skôr môže začať liečba a tým lepšie sú vyhliadky na prognózu. Roztrúsená skleróza je síce nevyliečiteľná, ale súčasná medicína ju už vie významne zadržať a progres spomaliť na úplné minimum.
Najčastejšie sa využíva liečba imunosupresívami, ktoré pôsobia na imunitný systém človeka a zabránia mu v deštrukcii vlastného nervového systému. Vďaka tomu existuje veľmi pozitívna štatistika, ktorá hovorí, že až polovica ľudí s roztrúsenou sklerózou žije rovnako dlho ako zdraví ľudia a bez toho, aby došlo k rozvinutiu ťažších prejavov.
Nie ste si istí, či ju máte?
V takom prípade je najlepšie mať čo najviac informácií a navštíviť lekára. Aj tá najmenšia bolesť, ktorá je bez zjavnej príčiny, môže ukázať na začínajúcu sklerózu. Rozhodne by ste nemali váhať s návštevou praktického lekára, ktorý vás môže odoslať na vyšetrenie k neurológovi. Samozrejme, musíte mať oveľa viac informácií - všetky prejavy aj ďalšie informácie nájdete online, napríklad aj na portály Zdravotéka.sk.