Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Neviete čo s odpadom zo záhrady? Spravte si vlastný kompost
Zdielať na

Neviete čo s odpadom zo záhrady? Spravte si vlastný kompost

BRATISLAVA / Každý, kto má záhradu bojuje s problémom, čo s odpadom. Najmä počas sezóny je ho neúrekom. Riešením môže byť kompostér. Zabijete ním dve muchy jednou ranou, odpadu sa zbavíte a ešte úplne zadarmo získate kvalitné hnojivo.

Jedno z najlepších riešení ako sa zbaviť odpadu zo záhrady, je urobenie si vlastného kompostu. Medzi záhradkármi koluje fáma, že nie všetky komposty sú pre záhradu ideálne, ale opak je pravdou. "Teraz je sezóna, keď sa upratuje. Režú sa stromy, strihajú sa kry a je veľa organického odpadu. Sú pozberové zvyšky zo zeleninových hriadok a aj tá pokosená tráva. Toto všetko môžeme dať do kompostu a elegantne sa toho zbaviť, ale pritom keď to tak pekne premiešame, rozvrstvíme a takto si urobíme budúce hnojivo," povedal záhradný architekt Martin Čurda.

Dôležitá je výška a šírka

Správny kompostér by mal mať určitú výšku a šírku, aby sa do neho zmestilo čo najviac odpadu zo záhrady a aby sme kompost mohli dostatočne využiť. "Kompostér by mal byť oveľa väčší a masívnejší a ideálne je ak je dvojkomorový. Čiže ak objem je na stredne veľkú záhradu je ideálne, aby mala každá komora jeden kubík. Počas sezóny plníme vždy jednu komoru  a nasledujúcu sezónu, už odoberáme zo spodu vyzretý kompost a zároveň plníme aj druhú komoru. A takto to prekladáme každý rok," dodal Martin Čurda.

Použíť sa dá takmer všetko

Ak by si niekto myslel, že odpad stačí len nahádzať a počkať si na kvalitný kompost nie je to tak. "Je to veľmi dôležité, častokrát sa stáva, že ľudia kosia trávnik a potom to sypú, utláčajú, dupú do toho. Z toho potom vznikne jedna veľká masa a ten kompost veľmi zapácha, čiže sa nesprávne rozkladá obsah. Dôležité je vrstviť a dodať do toho vzduch, treba striedať jemné materiály, ako je trávnik s hrubšími. Na jeseň môžeme použiť orezové zvyšky z ihličnatých stromov, alebo opadané lístie," povedal záhradný realizátor František Laššák.

Správne umiestnenie je dôležité

Medzi ľuďmi panuje ďalši predsudok, a to že kompost zapácha. "Systém má byť otvorený, musí tam byť vzduch a dážď. Veľa ľudí robí chybu, že kompostér si uzavrie zhora aj zdola. Takýto kompost nám vydrží približne jeden rok. Ak je dlhšiu dobu sucho, kompost treba poliať vodou, aby to začalo znovu dýchať a pracovať," dodal Martin Čurda. 

Po technickej stránke je umiestnenie kompostéra veľmi dôležité. "V podstate je to technická stavba, ktorá nie vždy príjemne vonia, dávame ju do zástrania. Najlepšie za budovou, alebo domčekom, ale to svoje miesto potrebuje a musí byť k nemu dobrý prístup, ktorý je z časti v tieni a zároveň aby na kompostér padal dážď," dodal František Laššák.

Súvisiace články