Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Toto sú Alexandrovci, na scéne pôsobia 88 rokov
Zdielať na

Toto sú Alexandrovci, na scéne pôsobia 88 rokov

MOSKVA / Ruské dopravné lietadlo Tupolev Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane mnohých členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa v nedeľu niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Stroj, ktorý patril ministerstvu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii.

V nedeľu skoro ráno sa po medzipristátí v Soči zrútilo lietadlo Tu-154 s 92 ľuďmi na palube, vrátane 64 členov slávneho Alexandrovovho armádneho súboru. Sledujeme ONLINE.

Svetoznámy unikátny vojenský súbor Alexandrovovci založil v roku 1928 začínajúci skladateľ, generálmajor a profesor moskovského konzervatória Alexander Vasiľjevič Alexandrov. V roku 1946 sa vedenia umeleckého kolektívu ujal jeho syn Boris Alexandrovič Alexandrov a po dobu 20 rokov dôstojne pokračoval v tradíciách svojho otca.

Zo začiatku 12 ľudí

Akademický súbor piesní a tancov Ruskej armády s názvom Alexandrovovci začal pod vedením svojho zakladateľa Alexandra Vasiľjeviča Alexandrovova činnosť 12. októbra 1928. Vtedy súbor tvorilo 12 ľudí - osem spevákov, dvaja tanečníci, harmonikár a recitátor.

Pomerne skoro po založení sa z kolektívu stalo popredné hudobné teleso, ktoré bolo príkladom pre ostatné novovznikajúce súbory podobného typu. Počas existencie si Alexandrovovci získali obľubu a popularitu na celom svete. Boris Alexandrovič Alexandrov sa ujal ich vedenia v roku 1946 a na čele úspešného zboru stál do roku 1986.

Ruský armádny umelecký spevácky zbor Alexandrovovci nedávno oznámil vyhlásil, že je pripravený reprezentovať svoju vlasť na ďalšom ročníku pesničkovej súťaže Eurovízia v roku 2017, ak by dostali takúto ponuku. Vyhlásil to v máji umelecký riaditeľ tohto telesa Gennadij Sačeňuk.

Alexandrovov súbor piesní a tancov bol svojho času oficiálnym armádnym súborom Červenej armády bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), v súčasnosti Ruskej federácie (RF). Jeho členmi sú výhradne muži, ktorí prešli prísnym výberom v konkurze. Ich repertoár je zložený z ruských národných piesní (Kaťuša a Kalinka), cirkevných skladieb (Ave Maria), ale aj modernej hudby. Sú tiež interpretmi ústrednej skladby z filmu Hon na ponorku (1990).

Výber prípadov úmrtia hudobníkov pri leteckých nešťastiach:

15. decembra 1944 - Dopravné lietadlo s americkým jazzovým kapelníkom skladateľom Glennom Millerom sa stratilo nad kanálom La Manche, keď letel zahrať spojencom do Paríža. Jeho telo nebolo nikdy nájdené.

24. novembra 1956 - V 36 rokoch zahynul pri leteckom nešťastí v Paríži taliansky dirigent Guido Cantelli, ktorý bol týždeň pred nešťastím menovaný hudobným riaditeľom preslávenej milánskej opery La Scala.

3. februára 1959 - Pri leteckom nešťastí zahynul americký gitarista, spevák jeden z priekopníkov rock'n'rollu Buddy Holly. 

10. decembra 1967 - Americký spevák Otis Redding, považovaný za najvplyvnejšieho soulového umelca 60. rokov 20. storočia, zahynul pri leteckom nešťastí cestou na koncert, keď sa lietadlo zrútilo do jazera.

19. februára 1973 - pri havárii lietadla Tu-154 sovietskej letecké spoločnosti Aeroflot pri pristávacom manévri na ruzyňskom Letisku v Prahe zahynulo 66 ľudí. Medzi tými, ktorí katastrofu neprežili, boli aj muzikanti z kapely speváčky Evy Pilarovej, ktorí sa vracali z úspešného kubánskeho turné v Havane. Zachránil sa iba hudobník Petr Marcol.

20. októbra 1977 - Pri leteckom nešťastí blízko mestečka McComb v Mississippi zahynuli traja členovia americkej hudobnej skupiny, hrajúci tzv. južanský rock, Lynyrd Skynyrd - Ronnie Van Zant, Steve Gaines Cassie Gaines. Po tejto tragédii sa skupina na desať rokov odmlčala.

14. januára 1986 - Francúzsky spevák Daniel Balavoine, ktorého tvorba boła prirovnávaná ku skupinám Eurythmics ČI Depeche Mode, zahynul pri nehode vrtuľníka Pocas Rallye Dakar Spolu so zakladateľom pretekov Thierrym Sabinom.

12. októbra 1997 - Americký folkový spevák skladateľ John Denver zomrel pri pilotovaní lietadla Long-EZ, Ktoré sa zrútilo krátko po štarte z letiska Monterey Peninsula v Kalifornii.

25. augusta 2001 - Americká speváčka herečka Aaliyah zomrela krátko po natočení filmu Romeo musí zomrieť pri havárii lietadla. Podľa vyšetrovania bola príčinou chyba pilota.

24. november 2001 - americko-nemecká speváčka Melanie Janene Thornton zahynula pri havárii lietadla vo švajčiarskom Bassersdorfe.

25. decembra 2016 - Ruské lietadlo Tu-154 s 92 ľuďmi na palube, vrátane 64 členov slávneho Alexandrovovho armádneho súboru piesní a tancov, sa zrútilo do Čierneho mora krátko po štarte z letoviska Soči. Nikto neprežil.

Súvisiace články