Novinárka z Washington Post bola na Slovensku. Napísala TÚTO recenziu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŠICE/WASHINGTON / Novinárka z prestížneho plátku Washington Post Erica Rosenberg rada vyhľadáva krajiny, ktoré netrpia náporom turistov. Jednou z takých je určite aj Slovensko, a preto sa spoločne s partnerom rozhodla navštíviť Košice.
Svoj článok začala tým, že si myslela, že návštevou Slovenska urobila zlé rozhodnutie. S priateľom bola v Budapešti a rozhodla sa, že si autom zájdu aj do Košíc, aby spoznali našu krajinu.
Šok vystriedal úsmev na tvári
"Keď sme s autom vchádzali do Košíc, prešli sme cez priemyselný okraj mesta, objavili sa panelákové sídliská z komunistickej éry. Nemohla som sa sťažovať, že ma nikto nevaroval. Kamaráti, ktorí precestovali Európu, mi doporučili, aby som sa Slovensku vyhla a išla radšej do Krakova," napísala v článku.
Jednou z prvých vecí, ktoré ju šokovali, bolo ubytovanie v penzióne, ktorý mal vchod bez okien a nachádzal sa na špinavej ulici. V izbe nefungovala chladnička.
"Slovensko navštívi ročne len 40-tisíc amerických turistov, kým jeho slávnejší sused, Česká republika, ich priťahuje státisíce. Väčšina tých, ktorí prídu, sa pravdepodobne len zastaví v Bratislave po ceste z Budapešti do Viedne. Ja som sa napriek tomu rozhodla obísť relatívne viac turisticky vyťaženú Bratislavu a západné Slovensko a vybrala som sa na východné Slovensko – a prišla som tam skľúčená," vysvetľuje svoje rozhodnutie novinárka.
Americká novinárka na návšteve Slovenska
Keď sa zobudili do ďalšieho rána, vybrali sa na Hlavnú ulicu. "Hneď za rohom, cez grafitmi zohyzdenú ulicu s jedinou kaviarňou, stála uprostred neočakávane pekného a živého mestského centra skvostná a obrovská gotická katedrála. Pešia Hlavná ulica dlhá niekoľko blokov bola plná veľkolepých pamiatok, fontán, obchodov a budov z 13.-19. storočia. V kaviarňach servírovali čokoládové a zmrzlinové pochúťky také potešujúce a sofistikované ako hocikde v západnej Európe."
Čas zrevidovať turistických sprievodcov
Košice napokon prekonali ich očakávania. Okrem nich navštívili aj Levoču a Spišský hrad. "Napriek tomu, že na Slovensku má štatút ikony, o Spišskom hrade ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Po 20 minútach jazdy autom z Levoče sa v diaľke zjavia rozľahlé ruiny jednej z najväčších pevností v strednej Európe – pamiatky UNESCO – najprv ako tajomné biele šmuhy na sviežo zelených kopcoch. Postupne sa múry a ruiny ležiace na hrebeni stali rozoznateľnými," opisuje.
Nenechali si ujsť ani túru v Slovenskom Raji, návštevu Starého Smokovca a Banskej Štiavnice. "Stredoveké mestá, prírodné krásy, kultúrne bohatstvo, veľkolepé hrady, úžasné jedlo a rozkvitajúca kultúra kaviarní – všetko za prijateľné ceny a bez davov turistov. Možno je čas zrevidovať turistických sprievodcov," dodala Rosenberg.