Ničivé slnko. Na kamionistu svietilo 28 rokov najmä zľava, takto vyzerá
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
CHICAGO / Uznávaný medicínsky portál New England Journal of Medicine zverejnil fotografiu 69-ročného muža s evidentným rozdielom medzi ľavou a pravou časťou tváre. Tento stav sa nazýva dermatohelióza a je následkom pôsobenia ultrafialových (UVA) lúčov slnka. Tie prenikajú aj cez sklo.
Muž bol zamestnaný ako vodič kamiónu 28 rokov. Ak práve pracoval, slnko na neho svietilo len z jednej strany. Jeho ľavá polovica tváre vyzerá byť na pohľad o 20 rokov staršia, ako pravá. Po vyšetrení mu kožný lekár diagnostikoval hyperkeratózu (rohovatenie kože) s výraznými vráskami, viacerými komedónmi, ľudovo povedané uhrami, a nodulárnou elastózou, teda zdegenerovanými pružnými vláknami pod vplyvom UV-A žiarenia, píše medicínsky portál NEJM.
Zistenia poukazujú na Favre–Racouchotov syndróm kože poškodenej slnečným žiarením, známym aj ako dermatohelióza. Slnečné žiarenie, konkrétne UV-A lúče, prenikajú aj cez sklo, vstupujú cez vonkajšiu vrstvu kože do podkožia a ničí elastické vlákna. UV-A lúče spôsobujú starnutie kože, kým UV-B sú vo väčšej miere zodpovedné za vznik rakoviny. Avšak aj UV-A lúče môžu preukázateľne negatívne pôsobiť na zmeny v DNA, čo môže viesť k vytvoreniu rakoviny kože.
Mužovi odporučili používanie opaľovacích krémov a prostriedkov s obsahom vitamínu A, ako aj pravidelné kontroly pre sledovanie možného vzniku rakoviny kože.
nejm.org
Pozrite si archívnu reportáž o rizikách opaľovania.