Vlky sa stali psami, aby mohli konzumovať zvyšky ľudskej potravy, tvrdí štúdia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Domestikácia vlkov, z ktorých sa postupom času stali psy, sa odohrala iba na jednom mieste pred 20- až 40-tisíc rokmi, tvrdia vedci v najnovšej štúdii.
Prišli na to skúmaním DNA troch psov, ktorých pozostatky našli v Nemecku a Írsku a ktorí žili pred 4700 až 7-tisíc rokmi. Doteraz prevládajúca teória hovorí, že psy sa z vlkov vyvinuli najmenej na dvoch rôznych miestach vzdialených od seba tisícky kilometrov. Podľa aktuálnej štúdie, o ktorej informuje britská BBC, sa vlky postupne zmenili na psy v prvom rade preto, aby mohli konzumovať zvyšky ľudskej potravy.
Podľa Krishnu Veeramaha z newyorskej Stony Brook University, ktorý je jedným z autorov výskumu, sa domestikácia vlkov a postupný vývoj psov začal v čase, keď sa svorka vlkov priblížila k osade vtedajšieho ľudského spoločenstva lovcov a zberačov v záujme ľahko získať potravu. "Tie jedince, ktoré boli miernejšie a menej agresívne, v tom boli úspešnejšie," vysvetľuje Veeramaha.
"Ľudia síce pôvodne z tohto procesu nemali žiadny úžitok, ale postupom času si s týmito zvieratami, z ktorých sa neskôr vyvinuli psy, vytvorili istý druh symbiotického vzťahu," cituje vedca BBC.