Archeológovia objavili unikátny nález z 13. storočia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VINNÉ / Archeológovia zostali v nemom úžase. Pri vykopávkach na Vinianskom hrade v okrese Michalovce odhalili záhadu, na ktorú zatiaľ nemajú odpoveď. Zistili totiž, že hradní páni tam už v 13. storočí vybudovali až dve vstupné brány. Pri malých hradoch ide o absolútny slovenský unikát.
Nález druhej brány odštartoval podrobné mapovanie dostupných historických faktov. Archeológovia chcú jednoznačne poznať dôvod jej výstavby. Na Slovensku sa totiž viaceré vstupy do malých hradov nestavali.
Z vnútornej strany bola brána o rozmeroch 3x3 metre zavalená sutinami. Ani spoza hradu ju nebolo vôbec vidieť. Podľa odhadov archeológov bola potom v 15. storočí zamurovaná. "Pred vstupnú bránu pristavili masívny štít, keď táto brána už nebola potrebná a možno bola nebezpečná pre hrad," vysvetľuje kastelán hradu Jaroslav Gorás.
Hlavnou doménou hradu mala byť práve obranná funkcia. V čase nepokojov sa doň uchýlili aj poddaní z celého okolia. "Nie len svoj život si potrebovali uchrániť, ale najmä životy tých, ktorí pracujú," dodáva Gorás. Druhá brána bola možno určená iba pre služobníctvo a zásobovanie.