Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Emília
24.11.2024
V roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva, varuje Svetová zdravotnícka organizácia
Zdielať na

V roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva, varuje Svetová zdravotnícka organizácia

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Hrozbou súčasnosti je narastajúca obezita detí. Ukázal to prieskum projektu zdravej výživy detí Viem, čo zjem. Na zvyšujúcu sa popularitu nezdravých jedál a sladených nápojov, ktorá môže viesť k zvýšenému nárastu obezity, upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Podľa WHO je v súčasnosti obezita jednou z najzávažnejších civilizačných ochorení. Zdravotnícka organizácia dokonca varuje pred globálnou epidémiou a odhaduje, že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva. 

Obezita prispieva k rozvoju rôznych ochorení, čím sa stáva veľmi nebezpečnou. Za príčinou jej vzniku stoja okrem dedičnosti aj stravovacie návyky či zaužívaný životný štýl v rodine. "Ako pri mnohých iných ochorenia, tak aj v prípade obezity platí, že prevencia je efektívnejšia ako liečba. Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a aktívny pohyb sú riešením, ako predchádzať narastajúcej obezite u detí. Edukácia detí v tejto téme je doslova nevyhnutná,“ vysvetľuje zástupkyňa hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

Z prieskumu vyplynuli aj mnohé pozitívne zistenia. Až 60 percent detí sa stravuje pravidelne a 79 percent detí je ovocie a zeleninu minimálne tri až štyrikrát do týždňa. Menej uspokojivé boli zistenia týkajúce sa konzumácie vysoko kalorických jedál a sladených nápojov. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu aspoň raz týždenne. Až štvrtina detí, prevažne z rodín s nižším príjmom, sa takto stravuje aspoň trikrát týždenne a 14 percent detí dokonca denne. U detí sú čoraz obľúbenejšie sladené nápoje. Štvrtina detí vypije medzi pondelkom a piatkom viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov.

Ovocie a zeleninu nejedia iba dve percentá detí a až 79 percent detí je ovocie a zeleninu aspoň trikrát týždenne. Ide však o deti rodičov s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania. S pohybovými aktivitami sú na tom dnešné deti celkom dobre. Dve tretiny detí športujú aspoň trikrát týždenne a len šesť percent detí sa mimo školy vôbec nevenuje športovým aktivitám.

O obezite sa hovorí ako o epidémii 21. storočia, pozrite si rozhovor:

Súvisiace články