Deň zamilovaných nie je len americký výmysel. Ako to bolo so svätým Valentínom?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V kalendári svieti 14. februára meno Valentín. Sviatok zamilovaných nie je tak úplne americký výmysel. O historických koreňoch tohto sviatku a prečo vôbec vznikol hovorila historička a etnologička Katarína Nádaská.
Podľa cirkevného kalendára sú až štyria svätí s menom Valentín. Ten februárový ale bol kňazom v Ríme a 14. februára slávime spomienku jeho úmrtia. Valentín pôsobil za vlády cisára Claudiusa II. Práve on prišiel s netradičným nariadením, podľa ktorého sa mladí a schopní muži nesmeli ženiť. Zistil totiž, že vojaci sa často ponáhľali z vojny za svojimi ženami a rodinami a bolo preto efektívnejšie, aby nemali žiadne záväzky.
"Práve Valentín povzbudzoval tie mladé zaľúbené dvojice a tajne ich oddával. Nakoniec sa mu na to ale prišlo a bol mučený, potom sťatý," vraví historička. V tom čase ešte nebol zavedený celibát a samotný Valentín mal svoju milú. Hovorí sa, že pred smrťou jej poslal odkaz, kde jej napísal, že ju ľúbi a odvtedy sa to traduje ako prvá valentínka.
Svoje veľké návraty zažil tento sviatok dva. Najprv v 14. storočí, kedy sa do popredia dostala poézia oslavujúca krásu ženy a vyznania lásky. Druhé a väčšie potom nasledovalo až v 19. storočí v USA. "Američania majú radi takú pompéznosť, tak tam sa tento sviatok skomercionalizoval a potom sa vrátil do Európy, odkiaľ pôvodne pochádza," dodáva Nádaská.
Tento rok vychádza Valentín na sviatok Popolcovej stredy: