Misia na Mars nebude prechádzka ružovým sadom. Vyskúšali si to už na Zemi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PÚŠŤ NEGEV / Mars nemusíte hľadať iba na obežnej dráhe. Jeden máme aj na zemi. Konkrétne sa nachádza na juhu Izraela v púšti Negev. Práve tam skupina šiestich vedcov simulovala podmienky pre budúcu medziplanetárnu misiu. A podobný pokus robia vedci aj v Amerike.
Satelitná komunikácia, psychologické efekty izolácie, radiácia aj hľadanie známok života v pôde - misia na Mars nebude prechádzka ružovým sadom.
"Táto misia bola unikátnym zážitkom, na ktorom sa podieľali najmä dobrovoľníci. Simulovali sme podmienky porovnateľné s červenou planétou a testovali sme nové procesy a technológie potenciálne využiteľné v budúcnosti," hovorí Guy Ron, profesor nukleárnej fyziky.
Okolie izolovaného mesta Micpe Ramon v izraelskej púšti poskytlo vedcom jedinečnú analógiu s červenou planétou. Terén, pustatina, dlhé vzdialenosti, horúčavy a sucho predstavovali náročnú výzvu nielen pre aktérov, ale aj pre vedcov. Zámerom projektu s názvom D-Mars bolo pritiahnuť pozornosť k vesmírnym zámerom aj širokej verejnosti. Vedci sa ale zapotili - od monitorov sa takmer nepohli.
"Neustále sme monitorovali a prepočítavali spotrebu energie, vody aj jedla, ktoré budú potrebné pre celú misiu," vysvetľuje architekt Alon Sikhar. Projekt realizovali vedci z univerzity v Jeruzaleme v spolupráci s izraelskou vesmírnou agentúrou. 15. februára ale v americkom Utahu odštartoval ďalší projekt týkajúci sa červenej planéty. A práve v ňom má Slovensko svoju zástupkyňu - vedkyňu Michaelu Musilovú. Pozrite si s ňou rozhovor.