Ježiš Kristus iste žil. Nie je ale isté, či žil aj po smrti, píše Guardian
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Napriek tomu, že sa dnes objavujú hlasy spochybňujúce historickú hodnovernosť Ježišovej existencie, z historického hľadiska je nespochybniteľným faktom, že Ježiš Kristus žil.
Vplyvný britský denník The Guardian, ktorý je považovaný skôr za ľavicový a nemá problém spochybňovať kresťanské dogmy, uvádza argumenty, ktoré nedovoľujú o jeho existencii žiadnu pochybnosť. V prvom rade, píše denník, je takýmto argumentom to, že o Ježišovom živote sa zmieňujú mnohé historické materiály už krátko po jeho smrti, čo je pri človeku, ktorý žil pred dvetisíc rokmi, podľa denníku rarita.
The Guardian to porovnáva s legendárnym britským kráľom Artušom, o ktorom existujú prvé zmienky až 300 či 400 rokov po jeho údajnej smrti, a to aj napriek tomu, že údajne žil o päťsto rokov neskôr ako Ježiš Kristus. "Historické dôkazy o Ježišovi z Nazaretu sú zároveň veľmi dávne a tiež veľmi hojné. Už niekoľko desaťročí po predpokladanom čase jeho života ho zmieňujú židovskí aj rímski historici a tiež desiatky kresťanských písomností," píše The Guardian.
Najstaršie kresťanské zdroje, ktoré Ježiša zmieňujú, sú epištoly svätého Pavla, ktoré vznikli najneskôr 25 rokov po Ježišovej smrti. Detailné biografické údaje o ňom sú potom v evanjeliách Nového zákona, ktoré vznikli zhruba 40 rokov po jeho smrti. Všetky tieto materiály vznikli teda ešte v čase, keď žili aj priami svedkovia Ježišovho života. Navyše, ako píše The Guardian, "obsahujú opisy, ktoré sú v zhode s kultúrou a geografiou Palestíny prvého storočia".
Podľa denníka by tiež nedávalo zmysel, prečo by si neskorší kresťania vymysleli proroka, ktorý by bol židom. O Ježišovi sa navyše zmieňujú už pred dvoma tisíckami rokov aj doboví autori, ktorí kresťanov nemali vôbec v láske, a nemali preto žiadny dôvod živiť nejaký ich mýtus.
V dávnych spisoch podľa The Guardian neexistujú žiadne polemiky o tom, že by Ježiš Kristus skutočne existoval. Samozrejme nie všetky spisy ho označujú za božieho syna a nie všetci sa o ňom vyjadrujú pochvalne.
V dávnych spisoch židovských rabínov sa o Ježišovi napríklad píše, že bol "nemanželským synom Márie a čarodejníka".
Filozofi Celsus a Lukianos zo Samosaty, ktorí žili v druhom storočí a boli vyslovene protikresťansky orientovaní, Ježiša Krista nazývajú "darebákom", o jeho existencii však ani oni nepochybujú.
"Tieto bohaté historické referencie nám nechávajú len veľmi málo priestoru na spochybňovanie faktu, že Ježiš žil a zomrel. Dôležitejšia otázka - ktorá však už ide nad rámec histórie a objektívnych faktov - je, či Ježiš zomrel a ožil," uzatvára The Guardian.
Pozrite si archívne reportáže spojené s témou: