Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Sedieť a stáť tak, akoby ste zhltli pravítko je veľmi nebezpečné
Zdielať na

Sedieť a stáť tak, akoby ste zhltli pravítko je veľmi nebezpečné

BRATISLAVA / Ak nebudete sedieť poriadne rovno vystretí, bude vás bolieť chrbát. Takéto tvrdenie prežívalo medzi ľuďmi desaťročia a možno aj viac. Podľa britských vedcov však ide o mýtus. Skutočnosť bola taká, že ak mal chrbát bolieť, bolel bez ohľadu na to, či sedíte rovno, alebo zhrbene. Ustavičná kontrola polohy chrbtice vraj bolestiam nezabráni, príčiny sú v kvalite spánku, v strese či v zápaloch.

Mnohí z vás si určite z detstva pamätáte, že vás mamka alebo pani učiteľka okríkli: "Vystri chrbát!" a vy ste sa okamžite vystreli rovno ako pravítko. Ideálne aj s rukami za chrbtom, ako vidíme v dnes už legendárnom filme Obecní škola. Lenže takéto sedenie "ako podľa pravítka" je ešte aj dnes považované za správne držanie tela najmä medzi laikmi. Podľa odborníkov je to ale zaužívaný mýtus.

Fyzioterapeutička Veronika Želinská tvrdí, že takéto príkazy počúvame od detstva: "Celý život počúvajú, vystri sa a my im povieme prihrbte sa trošku." Prirodzený je tvar S - to vraj znamená rovný. "Rovný pre chrbticu znamená mať tam krivku," vysvetľuje odborníčka.

Čiže prirodzene. "Je ideálne, ak tie krivky nám napomáha dosiahnuť aj správne ergonomická stolička." To ale v prípade, keď máme sedavú prácu bez možnosti pohybu. Na chrbticu je ale všeobecne najlepší pohyb a zmena polohy. Podľa odborníčky čím častejší, tým lepší.

Čo je však novinka, že bolestiam chrbta to nijako nezabráni. Poloha chrbtice a bolesti chrbta vraj nesúvisia. Podľa najnovšej štúdie britských vedcov ide len o jeden z ďalších mýtov. Bolesti má spôsobovať nekvalitný spánok a stres. Tie podporujú zápaly a napätia vo svaloch, čo potom bolí. Neprirodzená poloha tomu môže iba pridať. Súhlasí aj odborníčka: "Pokiaľ človek sedí príliš nútene vzpriamene, môže to spôsobiť bolesti."

Ak teda dokážeme uvoľniť psychické napätie zo stresu, fyzické napätie v svaloch a zdravo sa vyspať, polohu chrbtice pri sedení alebo státí veľmi riešiť nemusíme. Iba toľko, aby sme jednostranne nepreťažili niektoré svaly: "Akýkoľvek dlhodobý sed alebo stoj je nadmerná záťaž," potvrdzuje Želinská. Proti tomu je najlepšia zmena polohy a pohyb.

O dôležitosti pohybu svedčí aj aj nasledujúca archívna reportáž, v ktorej pacient skončil pre bolesti chrbta takmer na vozíku:

Súvisiace články