Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Donáška pizze dronom alebo robotický učiteľ. Technológia ide rapídne dopredu
Zdielať na

Donáška pizze dronom alebo robotický učiteľ. Technológia ide rapídne dopredu

BRATISLAVA / Väčšinu dnešných technologických výdobytkov už čoskoro začnú vytláčať do zabudnutia nové a o sto rokov budú už len technickými dinosaurami. Nové technológie už nebudú údajne potrebovať napríklad klávesnice a komunikovať s nimi budeme myšlienkami. Väčšinu práce za nás urobia roboty a riadiť ich bude umelá inteligencia.

Umelá inteligencia by mohla napríklad sprevádzať turistov na výletoch do historických centier miest a ponúkať im informácie, ktoré by ich mohli zaujímať.

Také dnes úplne samozrejmé veci ako sú počítače, hodinky, MP3 prehrávače alebo mobilné telefóny budú o sto rokov už iba v technických múzeách. Namiesto nich prídu praktickejšie novinky, cez ktoré sa ľudia budú pripájať na internet, na webovú stránku, k chatu, hudbe, k filmom, alebo k e-shopom. "Napríklad šošovky môžu byť interface, čiže nepotrebujem display, ale vidím nejakú obohatenú realitu," uviedol Peter Lacko z Ústavu informatiky FIIT STU Bratislava. 

O sto rokov bude celkom bežné, že prístroje budeme ovládať telepaticky. Stačí si len pomyslieť a zažne sa napríklad svetlo. "Nejaké zariadenia, ktoré priamo komunikujú s mozgom, určite to pôjde ďalej týmto smerom," povedal Peter Lacko. Telepatická by mohla byť aj komunikácia s robotmi, ktoré nahradia rutinnú prácu človeka vo fabrikách, v životu nebezpečných povolaniach, ale aj v niektorých službách, napríklad donáška nákupu, ktorý si objednáte v e-shope. "Malým dronom vám dovezú čerstvú pizzu alebo zásobu potravín," povedal Peter Hubinský z Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU Bratislava.

Roboty vo veľkom preniknú aj do súkromného sektora. Nebudú iba kosiť trávu, vysávať, čistiť bazény a podobne ako už dnes, trendové budú aj takzvané teleroboty. "Pripojíte sa k nemu pomocou internetu a umožní vám chodiť po byte, vidieť byt, čiže napríklad skontrolovať psa alebo zaliať kvety," objasnil Peter Hubinský. Teleroboty budú môcť chodiť občas aj za deti do školy, keď budú napríklad choré. "Dieťa sa pripojí na internet z domu a je prítomné na vyučovaní," dodal Hubinský. Prípadne do školy nepôjde robot a ani žiak, lebo učiteľa zastúpi umelá inteligencia. "Pôjde o individuálny prístup, kde tá umelá inteligencia dokáže odmerať komu to ako ide a meniť látku a to ako to študentovi odprezentovať, aby to bolo pre toho konkrétneho študenta čo najlepšie." uviedol Peter Lacko.

Umelá inteligencia bude na každom kroku. Bude pomáhať polícii pri vyhodnocovaní nebezpečných situácií a bude pracovať aj v zdravotníctve pri spracovaní napríklad skenov ľudského tela. "Analýza obrazu sa dnes posúva veľmi ďaleko," dodal Peter Lacko. Už aj dnes na Slovensku umelá inteligencia skúma snímky mozgu a upozorňuje na anomálie. 

Súvisiace články