Začala sa zberateľská výstava kúskov za tisícky eur. Pozrite sa o aké skvosty majú záujem Slováci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Svoje zbierky prezentujú v Bratislave zberatelia z 20 krajín, a to nielen z Európy, ale aj Indie a Kanady. Sú medzi nimi kúsky za niekoľkotisíc eur, ale aj minca za takmer štvrťmilióna. No paradoxne najviac ľudí malo a má záujem o bankovku s veľkou nulou.
Nulové eurobankovky, ktoré sa začali tlačiť v roku 2015, si získavajú u zberateľov čoraz väčšiu popularitu. Aj tá najnovšia s vyobrazením Bratislavského hradu vyvolala doslova ošiaľ. Ani sa nie je čo diviť, nula na nej totiž ani náhodou neznamená, že je bezcenná. "Je vyrobená na 100 percentnom bavlnenom papieri, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek. Má množstvo ochranných prvkov, takisto aj dotykovú značku pre nevidiacich," opísal cennosť bankovky Vladislav Klajban z NUNOFI. Len s ňou v obchode nezaplatíte.
Rovnako ako spomínané bankovky, aj zlaté mince, staré pohľadnice, či známky umožnili prechádzku históriou. V niektorých prípadoch však pod špeciálnym dohľadom. " Tí vystavovatelia, ktorí majú hodnotné artefakty. Napríklad, jedným z nich je aj aukčný dom, ktorý priniesol na zberateľský veľtrh zlatý šesťdukát. Odrazok kremnického guldinera, tak samozrejme, že ta sú troška iné bezpečnostné predpisy," prezradila hovorkyňa Incheby Antónia Mištaľová.
Zberateľstvo má množstvo výhod. Vďaka tomu môžete napríklad za jediný deň na takejto výstave precestovať celý svet. Alebo sa naučiť to, čomu ste sa v škole počas vyučovacích hodín vyhli. Jednoducho nie je to len o hromadení mincí, starožitností, či minerálov, ale aj o vedomostiach .A takto by sa dalo priučiť pri každej zbierke. Ten, kto ju vytvoril sa jej zvyčajne venuje roky. Lebo to vraj nie je len o nadšení ale aj o vášni.
Pozrite si archívnu reportáž o svetovej výstave, ktorá bola na Slovensku: