Nadávali jej do monštier, priniesla nádej miliónom ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
LONDÝN / Prvé dieťa zo skúmavky bolo dievčatko. Jeho narodenie vzbudilo obrovskú pozornosť vo vedeckej obci. Dalo nádej neplodným párom, ale súčasne vyvolalo silnú kritiku, a to zo strany cirkví a nábozenských organizácií.
Angličanka Louise Brown sa narodila 25. júla 1978. Je prvým človekom počatým mimo tela matky.
Louise Brown
O jej narodenie sa zaslúžil embryológ Robert Edwards a gynekológ Patrick Stept. Lekári použili metódu in vitro, teda mimotelové oplodnenie vajíčka.
Lesley Brown sa márne pokúšala deväť rokov otehotnieť. Odobrali jej preto vajíčko, oplodnili ho spermiami jej manžela Johna a embry vložili do maternice.
Prvenstvom sa pýši aj Louisina o štyri roky mladšia sestra Natalie. Tá sa narodila ako 40. dieťa zo skúmavky. V roku 1999 sa stala prvým takto počatým dieťaťom, ktoré porodilo vlastného potomka, syna Caseyho.
Aj sama Louise je už dvojnásobnou matkou.
Metóda mimotelového oplodnenia mala od začiatku množstvo odporcov, predovšetkým z cirkvi. Louise prišla na svet cisárskym rezom, vážila 2,61 kilogramu, a odmalička sa musela stretávať s prejavmi nenávisti.
"Vždy, keď sa niekde objaví článok, ktorý sa ma týka, ľudia píšu rôzne kruté komentáre. Už som sa ich ale naučila ignorovať," povedala vlani novinárom.
Za uplynulé štyri dekády sa pomocou in vitro na celom svete narodilo šesť miliónov detí.
Pozrite si archívnu reportáž: