Vedci stratili kontakt s prvou slovenskou družicou skCUBE
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovenskí vedci stratil kontakt s prvou slovenskou družicou skCUBE. V noci z 12. na 13. januára sa podľa portálu kozmonautika.sk družica náhle odmlčala.
"Posledný dátový packet bol našou pozemnou stanicou prijatý o 21:32:21 UTC. Predpokladaný výpadok nastal po polnoci 13.1. 2019 pravdepodobne v oblasti juhoamerickej anomálie, kde sme už dlhšie pozorovali nadmerné prehrievanie satelitu," uvádza stránka kozmonautika.sk.
Podľa stránky viaceré pokusy počas posledných dvoch dní boli neúspešné. "Príčiny budeme ďalej skúmať a pomôžu nám získať čo najviac skúseností do ďalších projektov. Dlhodobé merania naznačovali, že elektronika satelitu postupne degraduje, s najväčšou pravdepodobnosťou vplyvom radiácie," píše sa ďalej na stránke.
Predstavenie slovenskej družice skCUBE
Družica skCUBE vyštartovala do vesmíru 23. júna 2017 na palube indickej nosnej rakety. Slovensko sa tak stalo 78. krajinou sveta, ktorý vlastnými silami postavila a vypustili do vesmíru družicu.
Približne 20 minút po štarte sa oddelila od nosného stupňa raketového nosiča, ďalších 30 minút trvalo, kým otvorila svoje komunikačné antény a začala posielať prvé signály z vesmíru. Už počas prvého obletu Zeme zachytil signály z družice skCUBE ako prvý rádioamatér Dmitrij Paškov z Moskvy.
“V prvom momente sme sa veľmi tešili, ale čakali sme až na definitívne potvrdenie z našich anténnych systémov, že je naozaj všetko v poriadku," priblížil vtedy dramatické chvíle vedúci projektu Jakub Kapuš. V momente, keď sa úspech potvrdil, podľa neho "v celom tíme zavládla obrovská radosť a úľava, že sa nám úspešne podarilo vyvinúť a postaviť družicu, ktorá prežila nielen náročné podmienky štartu rakety do vesmíru, ale aj samotné nehostinné prostredie vo vesmíre”.
Niekoľko dní na to, začiatkom júla, mala družica prvé problémy.
Pozrite si archívnu reportáž: