Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Operácia v priamom prenose. Nové technológie pomáhajú odborníkom
Zdielať na

Operácia v priamom prenose. Nové technológie pomáhajú odborníkom

BRATISLAVA / V minulosti pacienta po srdcovom infarkte museli chirurgovia skalpelom otvoriť a cievu opraviť. Medzitým technológie poskočili dopredu a v súčasnosti už pacienta nemusia rozrezať. Priebeh operácie môžu monitorovať napríklad pomocou magnetickej rezonancie a kamier. A nielen operatéri v operačnej miestnosti, ale napríklad aj účastníci medzinárodnej kardiologickej konferencie vzdialení od nich stovky kilometrov.

Jednou z najzaujímavejších noviniek v oblasti vzdelávania kardioodborníkov sú živé prenosy z operácií počas konferencie. "Kardiológovia môžu v priamom prenose zažiť tú operáciu a zároveň interaktívne diskutovať s operatérmi," uviedol riaditeľ CINRE Ivan Vulev. "Chceme, aby kolegovia o tom diskutovali a našli najlepšie riešenie pre pacienta," dodal kardiológ Ota Hlinomaz. Na Slovensku je taká konferencia prvá svojho druhu. "To je niečo nové, čo tu ešte nebolo a v tejto forme by sme chceli pokračovať," povedal Ivan Vulev.

"Akútny infarkt myokardu je najčastejšou príčinou, prečo pacienti umierajú," informovala Zuzana Moťovská, kardiologička LF Karlovej univerzity. Má to byť viac ako polovica. V minulosti operácie ciev robili kardiochirurgovia drasticky pomocou skalpelu. Neskôr nastúpili šetrnejšie takzvané neinvazívne metódy. "Používajú sa najnovšie techniky a zobrazovacie metódy," poznamenal Ota Hlinomaz. Napríklad magnetická rezonancia. "Tento systém umožňuje robiť aj tie najrizikovejšie viaccievové postihnutia," doplnil riaditeľ CINRE. Zároveň to skrátilo pobyt pacienta v nemocnici.

Operácie v priamom prenose 

Počas konferencie v Bratislave boli v priamom prenose štyri operácie. "Ide o liečbu angíny pectoris a srdcového infarktu. Do srdcovej tepny zavádzame katétery s balónikom, tie sa nafúknu, tepna sa rozšíri a zalepí výstužou - mikroarmatúrou," vysvetlil kardiológ Ladislav Groch. Tieto metódy sú ideálne pre krajiny ako je Slovensko alebo Česko."Pacienta je potrebné dopraviť do centra, ktorých je na Slovensku 7 a v Česku 22, do 90 minút," vysvetlil Ladislav Groch. V USA, Rusku, Číne, alebo Brazílii pre veľké vzdialenosti to nie je vždy možné. 

Okrem vzdelávania kardioodborníkov sa na úspešnosti výsledku podieľa aj vzdelávanie pacientov. "Pacient je integrálnou súčasťou vedenia liečby, ak je o význame presvedčený a rozumie," povedala Zuzana Moťovská. To si ale vyžaduje trochu ubrať z odbornej terminológie a posunúť vzťah lekár-pacient do roviny konzultant - klient.

Súvisiace články