Knižný klenot: Harmónia veľkého sveta rozpráva príbeh nebeských telies z antických čias
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V roku 1661 vznikla kniha s názvom Harmónia veľkého sveta. Je súpis vtedajších poznatkov o hviezdach, planétach a ďalších nebeských telesách siahajúci až do čias antiky. Dnes je to samozrejme veľká vzácnosť, pretože existuje len jeden exemplár. Je uložený v knižnici v nemeckom Darmstadte.
Z krajín V4 sme prví so slovenským prekladom originálneho facsimile Harmónie veľkého sveta, kópia originálu z roku 1661. Titulné listy bývajú vstupnou bránou do knihy a v tejto sú práve tam vedci pozlátení 22 karátovým zlatom. Obsahovo kniha začína latinskou časťou s tradičným venovaním Karolovi II. "Ale potom sú preložené kompletne komentáre v slovenčine," uviedol Igor Zmeták, Slezská univerzita v Opave.
Knižný klenot: Harmónia veľkého sveta rozpráva príbeh nebeských telies z antických čias
Zároveň sú v knihe krásne mapy, ktoré sú skvostom knižnej grafiky 17. storočia alebo aj holandskej kartografickej školy v jednom. "Treba si uvedomiť, že ten rytec, ktorý to robil, on to musel zrkadlovo vyrývať," opísal postup Igor Zmeták. V knihe je 29 vlepených máp. Každý, koho zaujímajú dejiny pozorovania hviezd sa v knihe dozvie od mytologických antických bytostí, cez kresťanskú božiu vôľu a pritom všetkom sú aj dobové znalosti ako Ptolemaiova geocentrická sústava, Kopernikova heliocentrická, a prepojenie Tycha de Brahe.
Na vyrobenie podobnej knihy sú nevyhnutné špeciálne knihárske dielne. Ale hodnota knihy je aj v komentároch a vysvetlivkách. "Kniha sa ale preto volá Harmónia veľkého sveta, lebo sa v nej píše o tom, ako hviezda obloha a situácia vo vesmíre ovplyvňuje dianie na zemi vo vzájomnom prepojení," povedal Igor Zmeták.
Väzba knihy je kožená a materiály boli použité presne tie, ktoré boli aj v originály, ale sú tam aj slovenské komentáre. Vyrábala sa ručne, okrem textu, ktorý je tlačený a nie rukopisom. Autor pochádzal z Nemecka, ale usadil sa v Holandsku. Holandsko bolo zaujímavé tým, že to bol slobodný priestor. "Nikto nebol prenasledovaný, čo sa týka náboženstva alebo politického presvedčenia, preto tam vznikali špičkové univerzity a s nimi aj fantastické diela," vysvetlil Igor Zmeták.
Kópií originálu je síce viac, ale týchto nových je presne 111 kusov, čiže je to pre znalcov, ktorí to dostanú s dekrétom a aj astrolabom. Na základe toho si môžu ísť aj informácie reálne overiť do planetárií.
Slovenský meteorológ Peter Jurčovič porozprával v štúdiu TV JOJ o knihe pranostík: