Šikovný nápad slovenských študentiek. eDetox učí deti plnohodnotne žiť aj bez mobilných telefónov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
eDetox učí deti plnohodnotne žiť aj bez mobilných telefónov
BRATISLAVA / Palec na mobile, oči na tablete a hlava vo virtuálnom svete. Ak si teraz hovoríte, že presne také je vaše dieťa, tak vás trochu upokojíme – také je totiž takmer každé dieťa. Lenže pravda je aj to, že s internetom a mobilmi prichádza aj šikana, závislosť a ďalšie riziká. Niektorí to riešia detoxom – presnejšie eDetoxom.
Projekt eDetox je zameraný na detské programy bez elektronických zariadení, konkrétne bez telefónov, kde sa program vypĺňa tak, aby si deti užili leto ako ich rodičia a starí rodičia kedysi, s dôrazom na osobnú komunikáciu.
S dieťaťom však úplný kontakt rodič nestratí, na tento účel je priamo zriadený jeden telefón, pri ktorom sú určené časy, kedy môže rodič telefonovať. "Stačí im ukázať, že ten čas sa dá využiť aj inak a oveľa zábavnejšie aj bez telefónov. My sme zameraní na rôzne aktivity počas dňa tak, aby tie deti na ten telefón nepomysleli," približuje Vasilija Jovanovič.
Vzdelávanie proti internetovým hrozbám
"Najčastejšie si uvedomujú kyber-šikanu, chodíme aj na základné školy, kde pre žiakov robíme takéto prednášky," vysvetľuje Rebeka Farkašová.
Naproti obmedzeniu existencie vo virtuálnom svete hlásajú šírenie osvety v tejto oblasti. Mobilné telefóny nepoužívajú ani len vedúci. "Ideme im príkladom," dodáva Farkašová. Ide o ešte len o prvý ročník, no záujem je vysoký.
Samotný internet slúži často aj na oddych. "Je ale dobré vedier, kedy som tam už naozaj zbytočne, kedy si pozerám tie isté veci dokola a viem, že ten čas viem využiť aj inak - napríklad čítaním knižky," myslí si Jovanovič.
Novodobým trendom súčasných generácii detí je do istej miery "likvidácia" ich života prostredníctvom nových technológií. "Vidno, že deti sa už viac boja osobne komunikovať alebo nevedia udržiavať očný kontakt, pretože sú naučené komunikovať hlavne telefón a stráca sa tam ten ľudský kontakt," objasňuje Jovanovič. Práve kyber-šikana či internetová závislosť sa stávajú novodobým veľkým problémom spoločnosti.
Šikovný nápad žiakov strednej školy. Ich vynález môže zachrániť množstvo detí, ktoré zabudnú v aute: Viac sa dozviete vo videu: