Čokoláda - droga či liek? Pri jej výbere buďte opatrní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Dnes má sviatok lahôdka, bez ktorej mnohí z nás nedokážu ani existovať. Je to už takmer päťsto rokov odvtedy, čo Krištof Kolumbus priniesol do Európy kakaové bôby, vďaka čomu si môžeme vychutnávať zbožňovanú čokoládu. Určite ste už počuli o jej dobrých účinkoch na zdravie, ale pozor – nie je čokoláda ako čokoláda.
Napchávať sa čokoládou a ostať večne zdravý. To je len ilúzia. Vieme veľmi dobre, že čokoláda okrem pre zdravie dôležitého kakaa obsahuje aj percento cukru a to nie malé. A vieme tiež, že všetko s mierou... Podľa odborníkov je totiž v kakau vysoký obsah látok s antioxidačným účinkom a tie potrebujeme každý deň. Čiže - jednu, dve kocky čokolády každý deň.
Čokoládu je však treba si vyberať s chladnou hlavou. Spoznáte ju veľmi jednoducho - kvalitná čokoláda totiž obsahuje tri základné zložky. Kakaová hmota. Kakové maslo. A cukor. Kvalitná mliečna čokoláda by mala obsahovať aspoň 30 percent kakaa a navyše by malo byť len sušené mlieko. S horkou sa však účinkom nedá porovnať. Mlieko totiž viaže antioxidanty a teda znižuje ich efekt.
Čím menej kakaovej hmoty a masla v čokoláde je, tým viac je jej obsah nahradený obyčajným rastlinným tukom a cukrom. Potom nie je zdravá, ale naopak, škodí! Radšej preto radíme siahnuť po horkej pochúťke s obsahom kakaa 70 percent a vyššie.
TV JOJ